Nagyatád

Nagyatád kellemes hangulatú, parkos-ligetes, virágos kisváros, mely ideális feltételeket biztosít a pihenésre, kikapcsolódásra vágyóknak, számos szabadidő-eltöltési és szórakozási lehetőséget tartogatva az ide érkezőknek. A város tiszta levegőjével, rendezett utcáival, virágos parkjaival rendkívül vonzó az idelátogatók számára.

Kulturális látnivalók

Városi Múzeum
A nagyatádi Városi Múzeum 1996 áprilisában, Nagyatád várossá nyilvánításának 25. évfordulóján nyílt meg, a városi főtéren található, Nagyatád legrégebbi műemlékének, a 18. századközepén épült ferences rendi templom és kolostor épülettömbjének közelében, szemben a Gyógyfürdővel.
A város legújabb kulturális intézménye dr. Mike Imre, egykori közjegyző családi házában kapott helyet, amely 1920-as évek végén épült.
A múzeum alapításának gondolata és maga a tárgyi gyűjtemény megalapozása is az 1970-es évekig nyúlik vissza, amikor a helyi kollégiumban, a tanulók bevonásával néprajzi gyűjtőmunkát indítottak el. Az összegyűjtött tárgyakból a kollégium padlásán kiállítást rendeztek, s a „padlásmúzeum” csaknem két évtizeden át látogatható volt. Az ott felhalmozott jelentős számú gyűjtemény, valamint a városlakók többségének határozott kívánsága indokolta egy olyan intézmény kialakítását, ahol mindez megőrizhető, bemutatható és tovább bővíthető. Az alapítás évében 1427 db tárgyat leltároztak be, és a gyűjtemény azóta is, évről évre gyarapszik. Mára 9000-nél több tárgyat, dokumentumot, fényképet stb. számlál a gyűjtemény, amelyeknek döntő többsége ajándékozás révén került a Múzeumba.



Hadipark
2002. szeptember 17-én került megnyitásra a Nagyatádi Hadipark, melyet a 69. Harckocsi Ezred Baráti Köre az ezred történetének megörökítésére és Nagyatád Város katona hagyományainak megőrzésére hozott létre. A hadiparkban kiállított eszközök és tárgyak nagy részét a Baráti Kör tagjai és az Ezredben egykor szolgálatot teljesítő katonák ajánlották fel a múzeum részére.
A haditechnikai eszközök, fegyverek és egyéb katonai felszerelések a szállítási és hatástalanítási nehézségek ellenére folyamatosan érkeztek és érkeznek a parkba. A nagyobb méretű kiállítási tárgyak a szabad ég alatt, míg a kisebbek a múzeum épületében tekinthetők meg.



Szent Kereszt Római Katolikus templom és ferences kolostor
A város nevezetes műemléke, legrégebbi épületegyüttese a Széchenyi téren álló, klasszicista stílussal keveredő barokk ferences templom, amely 1761-ben épült fel. A homlokzati tornyos templom belseje kórusból, három boltszakaszos hajóból és szentélyből áll.
Déli irányból csatlakozik hozzá az L alakú ferences kolostor, amely 1740-ben épült. Az ebédlőteremben lévő falképek XVIII. századi barokk alkotások.
A templom tornyát a XIX. században átalakították, ekkortól mutat eklektikus jegyeket. A barokk oltárból csak a négy szobor maradt fenn: Szt. László, Szt. Sebestyén. Szt. Rókus és Szt. István szobra.
Az 1990-es években a templom jelentős változáson ment át: elkészítették a freskókat, az oltár-képet, a szentély és a templom hajóboltozatának festését. Elkészült az eddig még hiányzó hatodik oltár, amelyet Szt. Antalról neveztek el. Újracserepezték a kolostor épületét, s udvarát szép kovácsolt-vas kerítés övezi. 2002-re befejeződött a templom és a kolostor külső felújítása, festése, megvalósult a díszkivilágításuk is.
A nagyatádi Szent Kereszt Római Katolikus templom ma - az ide látogatók szerint - Somogy megye egyik legszebb, leggondozottabb temploma.



Református templom
1940-ben épült, erdélyi kalotaszegi "stílusban". Szép dísze az élősövény kerítés és a faragott székely kapu.



Szent Rókus kápolna
A város bevezető szakaszán álló Szent Rókus-kápolnát 1743-ban Czindery Ferenc építtette barokk stílusban. Az 1996-ban felújított barokk kápolna helyén állt egykor a kisatádi temető. Az előtte látható kőkereszt 19. századi. A kápolnát és az emlékművet övező tér 1996 augusztusától - a millecentenárium tiszteletére - a Honfoglalás tere nevet viseli.



Őrangyal kápolna
1998 őszén avatták fel a bodvicai katolikus templomot, mely a modern építészeti stílusával új színfoltja a városnak.



Római katolikus kápolna
A kápolnát 1881-ben építette az akkori földesúr. Előtte áll az Erzsébet királyné emlékoszlop, melybe "Sissyről" a zománcképet Somssich Eszter grófnő készítette.



Tűzoltószertár
Élénk színfoltja a városnak a tűzoltószertár épülete, amely az 1800-as évek végén épült és szintén a Széchenyi tér képét gazdagítja.



Emlékművek, szobrok

Kossuth szobor
Horvay János (1873-1944) által készített Kossuth szobrot Chernel Gyula birtokos, Függetlenség Párti képviselő ajándékozta Nagyatádnak. Az alkotás helyét a szobrászművész jelölte ki a Széchenyi téren, az akkori állami elemi népiskola épülete előtt. A szobor leleplezésére 1903. október 25-én, vasárnap került sor Kossuth Ferenc jelenlétében.
A mellszobor bronzból készült, s fedetlen fővel, messze néző tekintettel, elgondolkodó arckifejezéssel, dús körszakállal ábrázolja Kossuthot. Öltözete magyaros: Bocskai-nyakkendő, hasonló kiképzésű mellény és magas gallérú, elöl nyitott Bocskai-kabát. Az alkotást eredetileg két méter magas, mészkőből kiképzett talapzaton helyezték el. A talapzat felső részén három szív alakú bevésés volt látható, lejjebb KOSSUTH felirat volt olvasható. A szobrot az 1970-es években áthelyezték a Kossuth utcába, s új, vörös márvány talapzatra állították.
2004. április 24-én a Város Napja ünnepségen visszaállításra került az eredeti helyére a Kossuth szobor.



Honfoglalás emlékmű
A millecentenárium emlékére Honfoglalás térnek elnevezett területen, a Szent Rókus- kápolnától északra, műemléki környezetben állították fel Varga Géza Ferenc "Elágazó utak fája" című 7 méter magas szobrát, és itt épült fel a honfoglalási- és államalapítási emlékmű építészeti-, szobrászati-, kertépítészeti mű együttese is. Az emlékmű több elemből álló kompozíció, amely végigkíséri a magyarság útját az ősi hitvilágtól a kereszténység felvételéig.



II. világháborús emlékmű
A II. világháborús emlékmű Bors István kaposvári szobrászművész egyik utolsó, 1994-ben, bronzból és gránitból készült alkotása. Különös, félig figurális, félig absztrakt kompozíció, melynek fő inspirálója a folklór és a gyermekrajzok világa. A kompozíció az életfa népmesei motívumát sajátos módon ötvözi a harangláb és toronyformák asszociációival. E szürreálisan lebegő építményt geometrikusan tagolt pozitív és negatív formákkal teszi változatossá a művész. A plasztika lényegi középpontját két nyitott oltárfülke alkotja. Egyikben Nagyatád városának címere látható, a másik oldal játékos fülkeplasztikájában a Nap és Hold emblémái közé helyezi a szobormű kozmikus és történelmi idődimenziókat, kultúrtörténeti utalásokat egybefogó belső magját. E kisebb, de hangsúlyozottan megismételt életfában felismerhető módon lényegül egymásba a honfoglalás kori tarsolylemezek palmettadíszítménye és a mítikus égberagadás magyar őstörténetet idéző motívuma.



Székely kapu


 

Szent István szobor



Nagyatádi Nemzetközi Faszobrász Alkotótelep és Szoborpark
A szoborpark 1975-ben tartotta első alkotóidényét. Az eltelt évek-alkotóidények során 160-nál is több nagyméretű, szabad teret igénylő faplasztika született magyar, és a világ különböző országából ideérkező szobrászok munkája nyomán.
Igazi maradandó élményben az részesül, aki meglátogatja a várost, sétál a virágos, gondozott parkokban, utcákon, és megpillantja a gazdag formavilágú, különböző irányzatokat képviselő, nagyméretű faplasztikákat.
A város szélén, a Göröndi út és a Malom árkot kísérő erdősáv közötti lankás területen kialakított szoborparkban álló, közel 60 szobor együttes látványa feledhetetlen esztétikai élményt nyújt a látogatóknak. Minden évszak és napszak más és más látványt tár elénk és minden idelátogatót megérint a "Hely Szelleme".



Természeti látnivalók, kirándulási, kikapcsolódási lehetőségek

Csónakázó – tó
A Csónakázó-tó húsz éves, jól körbejárható víztározó, amely - a Rinya-patakkal és a Malom-árokkal együtt - kettéosztja a várost. Területe egy hektár, hosszúkás, fákkal borított szigetét a tó hátsó feléről lehet megközelíteni egy fahídon át. Délről volt vasúti töltés, a nyugati oldalon 4-5 m széles töltés határolja, keleti partja nádasos, sekélyebb.
A tó és környéke nyugodt kikapcsolódást biztosít. Főleg nagyatádi és környékbeli horgászok élvezik gyümölcseit, rendszeres haltelepítések elégítik ki a folyamatosan növekvő igényeket. A tó körül nagy sétákat lehet tenni, télen pedig korcsolyázók százai lepik el a jeget.
Partján, a 68-as út mentén a Tóparti csárda várja vendégeit, ahol igényes környezetben pihenhet meg az arra járó.



Széchenyi park



Szent István park


 

Termál- és Gyógyfürdő
Nagyatádon, a parkok és fürdők városában fúrt termálkút vizét 1906 óta használják fürdőzésre. Nagyatád szívében, a Széchenyi tér hangulatos parkjában épült Gyógyfürdő messze földről csalogatja ide a látogatókat.
A fürdő- és ivókúrára egyaránt alkalmas termálvíz az ország legjobb hatású minősített gyógyvizei közé tartozik. Reumatikus betegségek, ízületi panaszok gyógyítására és törések utáni rehabilitációra, nőgyógyászati panaszok enyhítésére és gyomorbántalmakban szenvedőknek egyaránt ajánlják. Az 1997-ben felújított, majd 2006-ban újjávarázsolt fürdőben szakorvosi irányítás mellett balneo-hydroterápiás, kis- és középfrekvenciás elektroterápiás kezelések és különböző masszázsok vehetők igénybe.
A Gyógyfürdő háziorvosi vagy szakorvosi beutalóval Magyarország egész területéről fogadja az érkező betegeket a gyógyfürdőellátások szolgáltatásával. A külföldi vendégek és a belföldi turisták számára a kezeléseket orvosi vizsgálat után kiválasztott gyógykúrákkal biztosítják. A fedett medencetérben 32, 38 és 42 °C fokos gyógymedencék és külön helyiségekben kádfürdők állnak a gyógyulni vágyók rendelkezésére. A látogatók az épületben finn mintájú szaunát és átriumos medencét is használhatnak. A gyógyfürdő egész területe és megközelítése akadálymentesített. A fürdőparkban lévő szabadtéri medencék, csakúgy, mint a fürdő egésze minden évszakban várja látogatóit. Az intézmény 2000 óta tanúsított ISO minőségirányítási rendszerrel rendelkezik.

A gyógyfürdő szolgáltatásai:

  • Medencefürdők
  • Kádfürdő
  • Víz alatti csoportos gyógytorna
  • Egyéni és csoportos száraztorna
  • Súlyfürdő
  • Szénsavas fürdő
  • Víz alatti vízsugár-masszázs (tangentor)
  • Rekeszes galván
  • Iszappakolások
  • Gyógyszeres pakolás
  • Ultrahang
  • Szelektív ingeráram
  • Galvánáram 
  • Bioptron lámpa
  • Tens
  • Interferencia
  • Gépi masszázs
  • Kézi masszázs
  • Orvosi gyógymasszázs
  • Pedikűr, manikűr
  • Büfé 

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által támogatott gyógyfürdőellátások:

  • Termál gyógymedence
  • Termál kádfürdő
  • Iszappakolás, iszapfürdő
  • Súlyfürdő
  • Szénsavas fürdő
  • Orvosi gyógymasszázs
  • Víz alatti vízsugármasszázs
  • Víz alatti csoportos gyógytorna
  • Komplex gyógyfürdőellátás 

 

Gyógykezelések és wellness szolgáltatások:

Termoterápia:

  •  Szauna

Balneoterápia:

  • Iszapkezelés
  • Szénsavas fürdő 

Hidroterápia:

  • Súlyfürdő
  • Víz alatti vízsugár-masszázs (tangentor)

Mechanoterápia:

  • Gyógymasszázs 
  • Gyógytorna

Elektroterápia:

  • Iontoforézis
  • Ingeráram
  • Ultrahang
  • Interferencia
  • Galvánkezelés

 

Kiegészítő szolgáltatások:

Szépség:

  • Manikűr
  • Pedikűr

Aktív kikapcsolódás:

  • Tornaterem

 

Medencék:

Gyógymedence

  • Víztérfogat: 57 m3
  • Víz - hőfok: 34°C
  • Zárt
  • Vízkezelés: töltő-ürítős

Gyógymedence

  • Víztérfogat: 11 m3
  • Víz - hőfok: 38 °C
  • Zárt
  • Vízkezelés: töltő-ürítős

Átriumos gyógymedence

  • Víztérfogat: 54 m3
  • Víz - hőfok: 28 °C 
  • Nyitott
  • Vízkezelés: töltő-ürítős

 

Gyógymedence

  • Víztérfogat: 3 m3
  • Víz - hőfok: 42 °C 
  • Zárt
  • Vízkezelés: töltő-ürítős

 

Kültéri medence 1

  • Víztérfogat: 457 m3
  • Víz - hőfok: 28 °C
  • Nyitott
  • Vízkezelés: töltő-ürítős

Kültéri medence 2

  • Víztérfogat: 16 m3
  • Víz - hőfok: 32 °C
  • Zárt
  • Vízkezelés: töltő-ürítős


Termál Strandfürdő
A város északi részén a kétezer fő befogadására alkalmas Termál Strandfürdő várja a pihenni vágyókat, amelyet 1989-ben adtak át. Parkosított, ligetes területe, modern környezete ideális körülményeket teremt a nyaralni, napozni, pihenni, sportolni vágyóknak. Az ország egyik legszebb és legkellemesebb fürdői közé sorolt strand hathektáros területén négy medence található.
Az 1997-ben épült, pezsgőfürdős termálmedencét a hűvösebb időben is szívesen látogatják. A medence alakos, nagysága 225 m², vizének hőfoka 34-38 °C. A medence szabadtéri, az erős napsütéstől és a szitáló esőtől a felette elhelyezett különleges kialakítású tetőszerkezet védi a fürdőzőket, akik itt ülőpadokon is pihenhetnek, de élvezhetik a termálvíz jótékony hatását a légfúvásos pezsgőfürdő masszírozó hatását és a tölcsér alakú szökőkútból lezubogó víz dögönyöző élményét.
A legújabb létesítmény a 2003-ban épült, 28-30 °C vízhőmérsékletű, 531 m²-es élménymedence. Itt vállzuhany, buzgárok, derékmasszázs, vízáram, vízi terasz, napozóterasz, napozósziget, levegő- és vízbefúvások várják a vendégeket. 2006-ban a gyermekek nagy örömére megépítésre került egy kamikáze és egy anakonda csúszda, melyek vidám színeivel csalogatják a fürdőzőket.
A családias üdülés kényelmét teremti meg a gyerekeknek kialakított kispancsoló - mely 32-34 °C-os - és a fából készült játszótér.
A strand területe kiválóan alkalmas sportolásra, a szabadidő eltöltésére is. Erről három strandröplabda-pálya, két kisméretű futballpálya, két streetballpálya, egy nagyméretű sakktábla, salakos I. osztályú teniszpálya és pingpongasztalok gondoskodnak. A kölcsönzőből a játékhoz eszközök bérelhetők. A strandon három büfé - hideg-meleg étellel - található.
A strand több nemzetközi hírű versenynek is helyet ad. Ilyen minden év augusztusában az Ironman hosszútávú nemzetközi triatlon verseny, júniusban a Nyílt Orvos Triatlon Világbajnokság és az Európa Liga búváruszonyos verseny.



Városi Sportcsarnok
A 2001. novemberében átadott sportlétesítmény impozáns épülete a Szent István Parkban, jól megközelíthető helyen áll.
Az ezer fő befogadására alkalmas nézőtér három oldalról öleli körül a 45x24 méteres, európai szabványoknak megfelelő küzdőteret, amelyben szinte valamennyi teremsport jó feltételekkel űzhető. Hitelesített kézilabda, röplabda, kosárlabda és teniszpálya található itt. Ezen felül teremlabdarúgó bajnokságok és tollaslabda versenyek rendezésére is igénybe veszik. A sportcsarnokban hat öltöző, erőfejlesztő terem, sportolói klub és automata tekepálya áll a sportolni vágyók rendelkezésére.
A délelőtti órákban a városban működő iskolák iskolarendszerű testnevelésórákat tartanak a csarnokban. A délutáni időszakban a városban működő versenysportágak felnőtt, ifjúsági és utánpótlás csapatai, egyéb sportágak csapatai edzéseinek, valamint bajnoki versenyek lebonyolításának ad helyet. Téli hónapokban a szabadidősport keretein belül a város lakossága részére mozgáslehetőséget biztosít, illetve lehetővé teszi a szabadtéri versenysportok téli edzéseit és kondicionális képzését.
A Városi Sportcsarnok a sportrendezvények mellett alkalmas a városi és egyéb szórakoztató és kulturális programok lebonyolítására is. Koncertek, fogadások, bálok, konferenciák, vásárok és színpadi előadások rendszeresen kapnak helyet az intézményben.
Az épületben működő Vencel Söröző és Étterem a napi kulturált vendéglátás mellett a nagy rendezvények teljes körű kiszolgálását is biztosítja.


 

 

Legfrissebb bejegyzések:
2022-01-25
Kisfaludy Szállásfejlesztési Konstrukció  | részletek
Kisfaludy Szállásfejlesztési Konstrukció – magánszálláshelyek és egyéb szálláshelyek fejlesztése (TFC – M -1.1.2-2020-04246)  A Mocz és Társa Magánerdészet Kft. által üzemeltetett Hárs...
2022-01-06
Tájékoztatás, kommunikáció | részletek
  Erdészeti technológiákra, valamint erdei termékek feldolgozására és piaci értékesítésére irányuló beruházások (VP5-8.6.1-17) - 2019 Erdészeti technológiákra,...
2022-01-06
Drávaszentes | részletek
Drávaszentes Dráva Kapu Bemutatóközpont A Barcs közelében található Dráva Kapu Bemutatóközpont számos lehetőséget kínál a Dráva-menti védett területek természeti és kultúrtörténeti...
»» minden bejegyzés





Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Grafikai Stúdió